OSMANLI PADİŞAHLARININ BİLİNMEYEN ÖZELLİKLERİ

OSMANLI İMPARATORLUĞU’NUN 36 PADİŞAHI OLMUŞTUR. BAZI PADİŞAHLAR İKİŞER DEFA TAHTA ÇIKTIĞI İÇİN SALTANAT DEĞİŞİKLİĞİ 39 U BULMUŞTUR.İKİŞER DEFA SALTANATTA BULUNANLAR 2.MURAT,2.MEHMET VE 1.MUSTAFA DIR.

*PADİŞAHLARIN İLK 8 İ HALİFESIFATINI TAŞIMAZDI.ONDAN SONRAKİ 28 İ HEM HALİFE,HEM PADİŞAH SIFATINI TAŞIMIŞLARDIR.

* OSMANLI PADİŞAHLARININ ÇOĞU ŞAİRDİR. BAZILARININ DİVANI VARDIR. ŞİİRLERİNDE VE DİVANLARINDA İSİMLERİNDEN AYRI LAKAPLAR KULLANMIŞLARDIR. BUNLAR:

• 2. MURAD – ‘’MURADİ’’

• FATİH – ‘’AVNİ’’

• 2. BAYEZİD – ‘’ADNİ’’

• 1. AHMED – ‘’BAHTİ’’

• GENÇ OSMAN – ‘’FARİSİ’’

• 4. MURAD – ‘’ MURADİ’’

• 2. MUSTAFA – ‘’İKBALİ’’

• 3. AHMED – ‘’NECİP’’

• 1. MAHMUT – ‘’SEBKATİ’’

• 3. MUSTAFA – ‘’CİHANGİR’’

• 3. SELİM – ‘’İLHAMİ’’

2. MAHMUD – ‘’ADLİ’’.

EN ÇOK YAŞAYAN HÜKÜMDAR 78 YAŞINDA ÖLMÜŞ OLAN ORHAN GAZİ DİR.EN GENÇ ÖLEN PADİŞAH İSE 18 YAŞINDA ŞEHİT EDİLMİŞ 2.OSMAN(GENÇ OSMAN)DIR.

*TAHTA ÇIKIŞ BAKIMINDAN EN YAŞLI PADİŞAH 65 YAŞINDA PADİŞAH OLAN 5.MEHMET,EN GENCİ DE 7 YAŞINDA TAHTA ÇIKAN 4.MEHMET TİR.

*TAHTTA EN UZUN KALAN PADİŞAH KANUNİ DİR.SALTANATI 45 YIL,11 AY,7 GÜN SÜRMÜŞTÜR.EN KISA SALTANAT DA 5.MURAT IN 93 GÜNDEN İBARET SALTANATIDIR.

*OSMAN GAZİ DEN KANUNİ YE KADAR İLK 10 PADİŞAH ORDUNUN BAŞINDA,BAŞKUMANDAN OLARAK BÜTÜN SEFERLERE KATILMIŞLARDIR.BU ASKERİ GELENEĞİ İLK BOZAN 2.SELİM (SARI SELİM)DİR.ONDAN SONRA YALNIZ 3.MEHMET, 2.OSMAN, 4.MURAT, 4.MEHMET, 2.MUSTAFA SAVAŞA GİTMİŞTİR; ÖTEKİLERİNDEN BAZILARI ORDUYLA HAREKET ETMİŞLERSE DE SAVAŞ MEYDANLARINA GİTMEMİŞLERDİR.BU DURUMA GÖRE FİİLEN SAVAŞMIŞ OLAN OSMANLI PADİŞAHLARI 15 TEN İBARETTİR. GERİ KALAN 21 İ SAVAŞ GÖRMEMİŞTİR.

*GERİLEME DEVRİ NDE BAZI PADİŞAHLARA,SAVAŞA GİRMEDİKLERİ HALDE ORDUNUN KAZANDIĞI ZAFERLERDEN DOLAYI FETVA İLE GAZİLİK ÜNVANI VERİLMİŞTİR.BU PADİŞAHLAR SIRASIYLA ŞUNLARDIR:1.MAHMUT,3.MUSTAFA,1.ABDÜLHAMİT,3.SELİM, 2.MAHMUT,ABDÜLMECİT,2.ABDÜLHAMİT,5.MEHMET.

*7 PADİŞAHIN ÖLÜMÜ BİR SÜRE GİZLİ TUTULMUŞTUR.BUNLARDAN 1.MEHMET İN 41 GÜN,2.MURAT IN 15 GÜN,FATİH İN 1 GÜN,YAVUZ UN 9 GÜN,KANUNİ NİN 48 GÜN,2.SELİM İN 7 GÜN,3.MURAT IN 11 GÜN ÖLÜMÜ GİZLİ TUTULMUŞTUR.

*PADİŞAHLAR İÇİNDE EN ÇOK ÇOCUĞU OLAN 3.MURAT TIR.KIZ VE ERKEK ÇOCUKLARININ 100-130 U BULDUĞUNDAN BAHSEDİLİR.

*FATİH DEVRİNDEN İTİBAREN KANUNLAŞAN ŞEHZADE İDAMI GELENEĞİ 1.AHMET DEVRİNDE KALDIRILMIŞTIR.ONDAN ÖNCE YALNIZ KANUNİ İLE 2.SELİM TAHTA ÇIKIŞLARINDA KARDEŞ KANI DÖKMEMİŞLERDİR.ÇÜNKÜ BUNLARIN ÖLDÜRECEK KARDEŞLERİ YOKTU.

*1.AHMET İN HAYATINDA 14 RAKAMININ BİRLEŞTİĞİ NOKTALAR VARDIR: HİCRİ TAKVİM HESABIYLA 14 YAŞINDA 14. PADİŞAH OLARAK TAHTA ÇIKIP,14 YIL SALTANAT SÜRDÜKTEN 28(YANİ 2 KERE 14)YIL YAŞADIKTAN SONRA ÖLMÜŞTÜR.

*1.İBRAHİM TARİHTE DELİ İBRAHİM DİYE ANILIR.ÇÜNKÜ SÜSE PEK DÜŞKÜNDÜ;BU ARADA SAMUR KÜRKE BÜYÜK MERAK SARMIŞTI.SAKALINA İNCİ DİZDİRDİĞİ DE SÖYLENİR.DELİ İBRAHİM BU ZEVK DÜŞKÜNLÜĞÜ DOLAYISIYLA DEVLET HAZİNESİNİ ÇILGINCA HARCAMIŞTIR. BİRTAKIM ÜFÜRÜKÇÜLER, BU ARADA CİNCİ HOCA DA BU PADİŞAHIN DEVRİNDE TÜREMİŞTİR

*4. MURAT; ÜNLÜ TARİHÇİ HAMMER İN YAZDIĞINA GÖRE,7 YIL İÇİNDE 20.000 KİŞİYİ İDAM ETTİRMİŞTİR.

*OSMANLI TARİHİNDE GELİP GEÇMİŞ 203 SADRAZAMDAN 44 Ü PADİŞAHLARIN EMRİYLE ÖLDÜRÜLMÜŞTÜR.PADİŞAH EMRİYLE İLK ÖLDÜRÜLEN SADRAZAM FATİH İN VEZİRİ ÇANDARLI HALİL PAŞA DIR.