Düzmece sultanlar ve şehzadeler

Sahte şehzade ve sultanlara adeta savaş açan “Son Osmanlılar” kitabının yazarı Murat Bardakçı, bu konuda en sert çıkışları yapan kişi. Bardakçı’ya göre düzmece şehzade ve sultanlar ortalığa dökülüyor. Hatta Bardakçı bir yazısında isim vererek bu sıfatla resmi protokollerde yer alan kişileri açıklıyordu. Bardakçı söz konusu yazısında şöyle diyor; “İstanbul şu anda bol bol sahte asillerle kaynıyor. Mesela ‘Neslişah Sultan’ olduğunu iddia eden Nesrin adında bir kadın İstanbul Belediye Başkanı’nın önceki hafta verdiği resmi yemeğe katılabiliyor. ‘Nadine Sultan’ adını takınan bir başka sahte prenses de bir gazeteye Türkiye’nin geleceği konusunda demeçler verebiliyor!…” Sahte sultanlar cahilliklerinden dolayı işi bilenler tarafından kolaylıkla tuzağa düşürülebiliyorlar. Bardakçı, hâlâ hayatta olan Neslişah Saffet Sultan’ı tanıdığını söylüyor.

Hanedan soyu konusunda çalışmaları olan tarihçi İsmet Bozdağ da Bardakçı ile aynı düşünceleri paylaşıyor. Ancak Bozdağ sahte şehzade ile bizzat karşılaşmış. Mehmet adında bir kişinin hanedan soyundan geliyorum diyerek kendisine başvurduğunu söylüyor. Bozdağ, 2. Mahmud’un torunu olduğunu söyleyen bu kişinin kendisini dolandırmaya çalıştığını anlatıyor; “Yemek yedirdim. Oturup konuştuk. Osmanlı hakkında hiçbir şey bilmiyordu. Benden birkaç belge aldı. Kitap hediye ettim. Beni nereden ve nasıl bulmuş onu bilemiyorum. Sonradan öğrendim ki, aynı kişi başkalarına da gitmiş. Ama onlardan para ve başka şeyler almayı başarmış.”

Bozdağ’ın ucuz atlattığı sahte şehzade gazabına Osmanlı Araştırmaları Vakfı uğramış. Vakfa gelip kendisini Adile Sultan’ın torunu olarak tanıtan bir şahıs vakıftaki bazı belgeleri alıp kayıplara karışmış. Olayın tanığı Dr. Yaşar Baş yaşanılanları şöyle anlatıyor; “Osmanlıca bilmediği halde belgelere bakıyordu. Bazılarını aldı. Atalarımdan miras diyerek mülk almak istiyordu. Bunun için uğraşıyordu. Kendisine yardım etmemizi istedi. Biz bu konuda yardımcı olamayacağımızı söyledik. Değişik belgeleri kullanıp çıkar sağlamak istediğini anladık.”

Osman Osmanhan ismindeki bir şahıs ise “Hanedan soyundan geliyorum, çok zor durumdayım” diyerek Balıkesir’de bir vakıftan 5 milyar lira alıp kayıplara karışmış. Peki insanlar neden bu sahtekârlara çabucak kanıyor? Bu sorunun cevabını sahte bir şehzade mağduru olan İsmet Bozdağ veriyor; “Kimse Osmanlı hanedanı soyundan gelen birisinin sahtekârlık yapacağını düşünmüyor. İnsanlar herşeye rağmen Osmanlıya saygı duyuyor. Hatta soydan gelen birileriyle tanışmak insanlar için gurur verici oluyor. Bu suistimal buradan kaynaklanıyor.”