Osmanlılar’dan Atatürk’e övgü

Osmanlı hanedanı mensubu Siyavuşoğlu, “Allah, Atatürk gibi bir insanı Osmanlı’nın sonuna hak etmeseydi, ne Osmanlı kurtulur ne de Cumhuriyet kurulurdu” dedi

Osmanlı Ailesi Evlad-ı Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı ve hanedan mensubu Nazım Siyavuşoğlu, ”Osmanlı İmparatorluğu’nun Irak’ta 400 yıldan fazla sömürgeci güç olarak bulunduğunu” öne süren ABD’nin Irak’taki sivil yöneticisi Paul Bremer’i kınayarak, ”Bremer’in sözleri cehaletini gösterir” dedi. Siyavuşoğlu, ”Devlet yöneten insanların tarihi olguları iyi bilip ona göre demeç vermesi gerektiğini” vurgulayarak, ”Osmanlı, Ortadoğu ve Balkanlar’da hiçbir zaman İngiltere, Fransa ve ABD gibi sömürgeci olmamıştır” dedi.

Bremer’e tepki

Siyavuşoğlu, ”Bugünkü ABD politikasının Bremer’in sözlerini yansıtmadığını” kaydederek, ”ABD’nin Irak’taki sivil yöneticisinin, bazı etnik grupların etkisinde kalarak bu tür bir açıklama yapmış olabileceğini” söyledi. Türkiye’nin, halk egemenliğine dayalı, laik ve çağdaş bir demokratik cumhuriyet olduğuna da dikkat çeken Siyavuşoğlu, bir milletin kalkınmasının ”milleti teşkil eden kişiler arasındaki sürtüşme ile ters orantılı” olduğunu belirtti.

“Allah O’ndan razı olsun”

Nazım Siyavuşoğlu, şunları söyledi:
”Osmanlı’nın kuruluşundaki temeller ne kadar ilahi bir güzellik oluşturmuşsa, onu kötüye kullanmak da Osmanlı’nın geriye gidişini o kadar hızlandırmıştır. Osmanlı Bayrağı yere düşme noktasına gelirken, sebep ne olursa olsun Osmanlı’nın o son döneminde, Allah, Atatürk gibi bir insanı Osmanlı’nın sonuna, Cumhuriyet’in başına hak etmeseydi, ne Osmanlı kurtulur ne de Cumhuriyet kurulurdu. Cumhuriyet Türkiyesi; Osmanlı’da paşalık yapmış, Osmanlı ordusuna hizmet vermiş bir Türk evladının, dünyaya nadir gelen ulu bir insanın güzellikleri ile doğruları bulmuştur.”