Osmanlı Torununa, Lion’ların Teşekkürü

“Hürrem Tablosunu” Alan Osmanlı Torununa Nazım Siyavuşoğlu ve Ressam Tetiana Müsevitoğlu adına, LIONS Merkezinde plaket çakma töreni yapıldı.

201312322746

 

Uluslararası Lions Dernekleri 118-Y Anadolu Yakası Federasyonu ev sahipliğinde düzenlenen, yılın ilk defilesi” HÜRREM’İN HAREMİ” de, burslu öğrenciler yararına açık artırmaya çıkarılan “HÜRREM TABLOSU” nu alan, Osmanlı Hanedan Mensubu Nazım Siyavuşoğlu ve Ressam Tetiana Müsevitoğlu adına, 18 Ocak 2013 Cuma günü, LIONS Merkezinde plaket çakma töreni yapıldı.

Federasyon Başkanı Ln. Ercüment Yüceler; Siyavuşoğlu ve Müsevitoğlu’nu, Vakfın Merkezi olan Kadıköy, Kuyubaşı’ndaki ünlü Kilercibaşı Köşkünde ağırladı.

Aynı gün, eğitime katkı verenler adına, Lions Merkezi’nde oluşturulan onur panosuna,  Nazım Siyavuşoğlu ve Tetiana Müsevitoğlu’nun adları yazılı altın plaketler,  törenle çakıldı.

 

Lionların Merkezi ünlü Kilercibaşı Köşkü’nden çok etkilenen ve Lionları böyle bir köşke sahip oldukları için çok şanslı bulan Nazım Siyavuşoğlu törende yaptığı konuşmada;
“-Benim gibi bir Osmanlı torunu olan, değerli dostum Sayın Nesibe Müsevitoğlu’nun daveti üzerine, “Hürrem’in Haremi” Defilesine katıldım. Tetiana’nın da üç sene önce düğününde bulunmuştum. Defilede onun tablosunun açık artırmaya çıkarılması ve benim orada olmam, bir tesadüf değildi.  Yüce Tanrım bu tesadüfü gerçekleştirdi.  Bu vesile ile başarılı gençlerimize destek olabildiysem ne mutlu bana” dedi.

 

Üç yıl önce Hürrem Sultan’ın ülkesi Ukrayna’dan ülkemize gelen ve defile koordinasyonunu gerçekleştiren Ln. Nesibe Müsevitoğlu’nun oğlu ile evlenerek ülkemize yerleşen, Ressam Tetiana Müsevitoğlu da,  tablosunun sevdiği bir insan tarafından alınmasından büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti.

Federasyon Başkanı Ln. Ercüment Yüceler; konuklarına desteklerinden dolayı,  döneminin Teşekkür Belgesi, Rozet ve Flamalarını sundu. Plaket Çakma Töreni pasta kesimi ve çay sohbetinin ardından sona erdi.

 

Nazım Siyavuşoğlu Kimdir?

Hayatın; onurla ve şerefle bitirilmesi gereken kutsal bir görev olduğuna inanan, Mülhak ve Mazbut Vakıflar Araştırma ve Kültür Deneği Genel Başkanı , Hanedan Ailesi Yönetim Kurulu Başkanı ve iş adamı Nazım Siyavuşoğlu;  Hasan Feridun ve İsmet, Hürrem Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman’dan OSMANLI İMPARATORLUĞU’NUN kurucusu Osman Gaziye kadar tüm Padişahların yargı onaylı Sultan Torunudur.

Yunanistan’ın Rodos Adasında el konulan vakıf mal varlıklarını hukuk yolu ile kazanmış CUMHURİYET tarihimizin, dış dünyadaki ilk mülkiyet kazanımını gerçekleştirmiştir.
Türk –Yunan dostluğunun gelişmesi yönünde gösterdiği, ilkeli ve onursal yaklaşımı nedeniyle, Rum Patriği Dimitros Arhondonis 1. Bartholomeus tarafından 1 Mayıs Paskalya törenlerine resmi ritüel içerisinde davet edilmiş, İspanya Kraliyet ailesi başta olmak üzere tüm davetlilerin önünde ağırlanmıştır.

Tarihin sessiz tanıkları kutsal emanetlerimize ve dünya mirasları ile İslam ve Osmanlı Kültürüne, dil, din ve ırk ayrımcılığı gözetmeden sahip çıkan Siyavuşoğlu, çağdaş ve modern Türkiye Cumhuriyeti’nin yılmaz takipçisidir.