Osmanlı ailesi de tepki gösterdi

Osmanlı Ailesi Evlad-ı Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı ve hanedan mensubu Nazım Siyavuşoğlu, ”Osmanlı İmparatorluğu’nun Irak’ta 400 yıldan fazla sömürgeci güç olarak bulunduğunu” öne süren ABD’nin Irak’taki sivil yöneticisi Paul Bremer’i kınayarak, ”Bremer’in sözleri cehaletini gösterir” dedi.
Siyavuşoğlu, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, ”Devlet yöneten insanların tarihi olguları iyi bilip ona göre demeç vermesi gerektiğini” vurgulayarak, ”Osmanlı, Ortadoğu ve Balkanlar’da hiçbir zaman İngiltere, Fransa ve ABD gibi sömürgeci olmamıştır” şeklinde konuştu.
Siyavuşoğlu, ”Bugünkü ABD politikasının Bremer’in sözlerini yansıtmadığını” kaydederek, ”ABD’nin Irak’taki sivil yöneticisinin, bazı etnik grupların etkisinde kalarak bu tür bir açıklama yapmış olabileceğini” söyledi.
Türkiye’nin, halk egemenliğine dayalı, laik ve çağdaş bir demokratik cumhuriyet olduğuna da dikkat çeken Siyavuşoğlu, bir milletin kalkınmasının ”milleti teşkil eden kişiler arasındaki sürtüşme ile ters orantılı” olduğunu belirtti.
Nazım Siyavuşoğlu, şunları söyledi:
”Osmanlı’nın kuruluşundaki temeller ne kadar ilahi bir güzellik oluşturmuşsa, onu kötüye kullanmak da Osmanlı’nın geriye gidişini o kadar hızlandırmıştır. Osmanlı Bayrağı yere düşme noktasına gelirken, sebep ne olursa olsun Osmanlı’nın o son döneminde, Allah, Atatürk gibi bir insanı Osmanlı’nın sonuna, Cumhuriyet’in başına hak etmeseydi, ne Osmanlı kurtulur ne de Cumhuriyet kurulurdu. Cumhuriyet Türkiyesi; Osmanlı’da paşalık yapmış, Osmanlı ordusuna hizmet vermiş bir Türk evladının, dünyaya nadir gelen ulu bir insanın güzellikleri ile doğruları bulmuştur.”
”Osmanlı ve cumhuriyetimizi siyasetten, istismardan uzak tutarak mütalaa etmek lazım. Bu da şu anda pek mümkün görünmüyor” diyen Siyavuşoğlu, ”Bir milletin kitlesi ile yükselip düşeceğini, Osmanlı’nın çöküşünü de sadece Osmanlı Hanedanı’na yüklemenin doğru olmayacağını” sözlerine ekledi.
KAYNAK:Anadolu Ajansı