Kestirmeden paşazade olmanın yolu

Sahte paşazade veya sultan olmak için haliyle kan bağı da gerekmiyor. Düzmece bir şecere ya da berat kâfi. İtina ile hazırlanan Osmanlıca şecere çerçevelenip evin bir köşesine asılıyor ve ‘soyluluk’ işlemi tamamlanıyor. Şecereyi pekiştirmek için de Osmanlıca birtakım kitaplar, sahte kıyafetler bit pazarından ya da turistik eşya satan dükkanlardan temin edilerek dekor tamamlanıyor.

Sahte şecere için kendisine çok sayıda kişinin başvurduğunu söyleyen hattat ve antikacı Kemal Uluan şecereleri hatıra ya da hediye niyetine hazırladığını söylüyor; “Zaten benden isteyenler bunu hatıra olarak aldıklarını söylüyorlar. ‘Osmanlı’yı çok seviyoruz, ismimizin de geçtiği bir levha yazar mısınız?’ diyorlar ben de hazırlıyorum. Ancak son zamanlarda böyle bir şey yapmıyorum. Sadece turistler için hazırlıyorum. Çünkü insanlar artık bunu kötü amaçları için kullanıyorlar.”

Bu konuyu hanedandan geldiğini ve paşazadeliğini mahkemeye tescil ettiren Nazım Siyavuşoğlu ile de görüştük. Mülhal ve Mazbut Vakıflar Araştırma ve Kültür Derneği’nin genel başkanlığını yapan Siyavuşoğlu’nun soyağacı, Kanuni Sultan Süleyman’a kadar gidiyor.